فولادهای کربنی و کم آلیاژ

 

ورق سیاه کاویان ۶۰ میل

فولادهای کربنی به آن گونه از فولادهایی اطلاق میشود که کربن وسیع ترین عنصر آلیاژی آن باشد و عناصری مثل منگنز , سیلیسیم بمیزان کم در آن حضور داشته و صرفا بمنظور اکسیژن زدائی به آن بیش تر میگردند . فولادهای کربنی و کم آلیاژ کربن نقش با اهمیت را در ارتقاء استحکام فولادها ایفا می نماید و این استحکام تا حد متعددی به میزان کربن جانور در آلیاژ وابسته است .
فولادهای کربنی را به سه جور تقسیم می نمایند : کاربرد ورق آلومینیوم
1 . میزان کربن ذیل خیس از % 0 . 2
2 . میزان کربن در میان % 0 . 5 – 0 . 2
3 . میزان کربن فراتر از % 0 . 5
فولادهای کربنی کاربرد وسیعی در صنعت داشته و معمولاً در شرایط آنیل و یا این که نرمالیزه بکار می روند البته در مورد ها یگانه در شرایط سختکاری و تمپر شده هم مورد به کارگیری قرار میگیرند .
همینطور فولادهای کم کربن بدلیل خاصیت جهت دهی مغناطیسی کاربرد متعددی در صنعت برق دارا‌هستند .

تاثیر موادتشکیل دهنده آلیاژی :

• کربن :

در فولادهای کربنی میزان کربن ممکن است از یک‌سری صدم درصد تا در حدود % 2 تغییر  مزایای فنس زنجیره ای تحول نماید . ارتقا میزان کربن سبب بالا رفتن خاصیت مشقت و استحکام فولاد می شود . فولادهای کربنی و کم آلیاژ
کربن نقش حساس را در فولادها دارد و آبکاری آن‌ها را ممکن بوجود می‌آورد . فولاد کمتر از % 0 . 2 کربن عملاً آبکاری نمیشود . بیش ازاین‌مقدار تا حدود % 1 . 2 رنج فولاد بعد از آبکاری تخت‌گاز فراوان میشود . ازاین‌حد به آن گاه , مشقت فولاد ارتقا نیافته و خصوصیات چکش خواری خویش را از دست می‌دهد .

• منگنز :

تفاوت فولاد کربن با فولاد ملایم چیست؟

این عنصر خواص اکسیژن زدائی نیکی داراست . اصولاً میزان منگنز در فولاد کربنی میان % 0 . 8 – 0 . 5 هست .
بطورکلی بالا بودن اندازه منگنز سبب درشت شدن دانه های فولاد میشود . در حضور منگنز عملیات آهنگری راحتتر انجام می گیرد . منگنز ایستادگی و مشقت را بالا برده و فولاد را جهت آبکاری مهیا خیس می‌نماید , منگنز مازاد فولاد را آسیب پذیر مینماید . استیل ضد زنگ نوع 316

• گوگرد :

فواید حمل و نقل لوله

گوگرد در فولاد بعنوان یک ناخالصی به حساب می‌آید . فولادهای کربنی و کم آلیاژ
وجود منگنز در فولاد بعلت میل ترکیبی بیشتر آن با گوگرد نسبت به آهن سبب ساز تشکیل ادغام MnS می‌گردد . MnS دارنده نقطه ذوب بالاتری نسبت به FeS است ( ͨ ° 1610 ) و به همین علت در اثر ¬حضور منگنز , قضیه گسیختگی و ترک به دست‌کم ممکن میرسد .
عناصری مثل Ti , Cr , Zr , Be اثرات زیان آور گوگرد را کسر کرده البته عناصری زیرا Mo , Co , Ni اثر زیان آور گوگرد را تشدید می‌کنند . آخالهای گوگرد اثرات فراوان مضری داشته و قابلیت و امکان جوشکاری و ایستادگی درمقابل خوردگی را هم کاهش میدهند .

قیمت ورق سیاه استوک
به همین علت اندازه گوگرد در فولاد می بایست دوچندان محدود و کم باشد و بسته به گونه فولاد درصد گوگرد از % 0 . 06 – 0 . 04 بوده و در پروسه جوشکاری تا حد % 0 . 02 تقلیل می‌یابد و از این محدوده نباید تجاوز نماید .
کاهش اندازه گوگرد منجر ارتقا ایستادگی به ضربه فولاد میشود . فولادهای کربنی و کم آلیاژ ریل های فولادی و انواع آنها
• فسفر :
فسفر در آهن بشدت حد الاستیک و حد گسیختگی را بالا برده در حالیکه قابلیت و امکان پلاستیسیته را بطور قابل توجهی کاهش می‌دهد .

قیمت تیرآهن سنگین در تهران
کاهش صورت پذیری در فولاد در اثر وجود فسفر خویش به اندازه کربن مو جود در فولاد بستگی داشته و هر چه میزان آن بیشتر باشد اثر فسفر بر روی کاهش خواص پلاستیسیته بیشتر است . برای بخش اعظم فولادها , فسفر یک ناخالصی محسوب می‌گردد و اندازه درصد آن بسته به مرغوبیت فولاد , نباید از % 0 . 05 – 0 . 0025 تجاوز نماید . فولادهای کربنی و کم آلیاژ

کاربرد فولادهای کربنی معمولی :

قیمت تیرآهن 32 در مشهد

درین بخش , کاربرد فولادهای کربنی بی آلایش را در سه مجموعه کم کربن , کربن میانگین و مالامال کربن مورد بررسی قرار می‌دهیم . فولادهای کربنی و کم آلیاژ
تیم اولیه که فولادهای معمولی کم کربن قرار دارا‌هستند عام المنفعه قطعات

قیمت میلگرد اروپایی در مشهد