قیمت نبشی

صنعت ساختمان روز به روز در حال گسترش است و هرچه رو به جلو برویم خواهیم دید که ساختمان‌های مدرن‌تر و همچنین مواد اولیه با کیفیت بیشتر خواهد شد. یکی از پرکاربردترین محصولات در این صنعت را می‌توان آهن آلات و به ویژه نبشی در نظر گرفت. علت نام گذاری این محصول به دلیل شکل ظاهری آن است. اگر این دسته از آهن آلات را از نزدیک دیده باشید به وضوح مشاهده خواهید کرد که شکل ظاهری این محصول شبیه به نبش است. می‌توان گفت این محصول از عمود شدن دو آهن بر هم تشکیل شده است. در این مقاله قصد داریم که در رابطه با این محصول و شناخت انواع آن به شما اطلاعاتی را ارائه دهیم. همراه ما در این مقاله باشید.

قیمت نبشی

نبشی چیست و چرا از آن به استفاده زیادی می‌شود؟

می‌توان به وضوح دید که در صنعت ساختمان از مصالح و آهن آلات مختلفی برای طراحی و ساخت استفاده می‌شود. همان طور که گفته شد یکی از پر کاربردترین این محصولات، آهن نبشی است. از این دسته از آهن آلات به دو صورت تنها و ترکیبی استفاده می‌شود. منظور از ترکیب، یعنی آن که این محصول در کنار دسته‌ای دیگر از آهن آلات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انگلیسی زبانان به این محصول Angle bar می‌گویند و به صورت اختصاری از حرف L برای این محصول استفاده می‌کنند. اگر شکل ظاهری این محصول را ببینید خواهید دید که این محصول به درستی شبیه به یک L انگلیسی است. همان طور که در مقدمه عنوان شد این محصول به دلیل شکل پیچی و نبش که دارد در ایران به نبشی معروف شده است.

نیاز ایران به این محصول به چه صورت تامین می‌شود؟

این دسته از آهن آلات همان طور که گفته شد به دلیل استفاده  زیاد در صنعت ساختمانی، تامین کردن آن در ایران کمی مشکل است. به ویژه که ساخت و ساز در ایران به دلیل رشد جمعیت، نیاز به منزل بیش از پیش احساس می‌شود.

این دسته از آهن آلات مورد نیاز در ساخت و ساز ساختمان به دو صورت کلی تامین می‌شود. که در ادامه به بررسی این دو مورد خواهیم پرداخت.

واردات نبشی از دیگر کشورها به ایران

بخشی از این دسته از آهن آلات مورد استفاده در صنعت ساخت و ساز از طریق واردات تامین می‌شود. دلیل این که بخشی از محصول از طریق واردات تامین می‌شود آن است که میزان تولیدات داخلی به دلیل ساخت و ساز زیاد جواب گوی نیاز داخلی نیست. به همین دلیل این محصول از کشورهای مختلفی مانند کشور اوکراین و کشور روسیه وارد کشور می‌شود.

ساخت نبشی آهنی در ایران

همان طور که گفته شد بخشی از محصولات مورد نیاز کشور در داخل ایران و توسط شرکت‌ها و کارگاه‌های مختلفی تامین و تولید می‌شود. به دلیل کیفیت بالایی محصولات ایرانی، عمده مصرف این محصولات از آهن آلات داخلی است. امیداوریم با تلاش زحمت کشان این عرصه بتوانیم تمام محصول مورد نیاز ایران، توسط شرکت‌های داخلی تولید شد تا کشور از نیاز به واردات این محصول بی نیاز شود.

این محصولات در انواع مختلفی مانند آلومینیومی، پی وی سی، استیل، پلی اتیلن، چوب و مواردی از این دست تولید و طراحی می‌شود. ما در این مقاله تنها به بررسی نوع فولادی آن یا همان نوع آهن نبشی خواهیم پرداخت.

دسته بندی آهن نبشی

این محصول مانند هر محصول دیگری دارای انواع مختلفی است که از انواع آن در موارد مختلفی استفاده می‌شود که در ادامه به معرفی این دسته بندی‌ها خواهیم پرداخت. توجه داشته باشید که هر نمونه از این محصولات دارای کاربرد و ویژگی خاصی است که می‌توان گفت در موارد مختلفی از آن استفاده می‌شود.

دسته بندی بر اساس تکنولوژی ساخت

در حالت کلی می‌توان گفت این محصولات بر اساس نوع تولید و همچنین تکنولوژی ساخت به دو نوع کلی تقسیم بندی می‌شود. هر یک از این عنوان دارای ویژگی‌ها و میزان استحکام مختلفی است که در موارد گوناگونی کاربرد خواهد داشت. پرسی و فابریک دو دسته بندی آهن نبشی است که به وسیله تکنولوژی تولید آن تقسیم بندی می‌شود.

قیمت نبشی

نوع پرسی این محصول

در نوع پرسی این محصول ما با یک ورق با طول تقریبی حداقل 6 متر رو به رو هستیم. که به وسیله روش‌های مختلفی به آن شکل داده می‌شود. نکته‌ای که در هنگام طراحی و شکل دهی به این محصول باید مد نظر قرار گرفته شود آن است که این محصول باید تا حد ممکن زاویه 90 درجه بسازد. هر چه این زاویه داخلی به 90 نزدیک‌تر باشد می‌توان گفت این محصول کیفیت بالاتر و استحکام بالاتری خواهد داشت. نوع پرسی این محصول به صورت بال مساوی و از فولادی با نام فولاد ST37 طراحی و ساخته می‌شود.

اگر بخواهیم فرآیند طراحی و ساخت این نوع محصول را بازگو کنیم باید بگوییم که این محصول دستگاه در اندازه مناسب برش خورده، به وسیله دستگاه مورد نظر پرس می‌شود و در مرحله آخر طراحی این محصول شاهد آن هستیم که محصول مورد نظر با استفاده از رول فورمینگ به شکل نهایی و دلخواه در می‌آید.

نوع فابریک این محصول

در فرآیند ساخت این محصول از نورد گرم برای شکل دهی و همچنین تولید محصول استفاده می‌شود. شاید بتوان بزرگ‌ترین ویژگی این روش تولید را خارج شدن محصول نهایی به شکل همان نبشی از خط تولید دانست. فرآیند تولید این نوع محصول به این صورت است که شمش‌ها در کوره‌هایی قرار می‌گیرند تا در مرحله بعد بتوان آن‌ها را از قفسه‌‌های نورد عبور داد. این عبور دادن به این دلیل است که طول محصول افزایش داده شود و سطح مقطع محصول برای شکل نهایی کاهش داشته باشد. پس از این مرحله است که محصول به بخش نهایی فرستاده می‌شود تا به اندازه‌های دلخواه یعنی همان 6 تا 12 متر برش بخورند.

دلیل این نوع برش را می‌توان در کاربرد و همچنین استفاده این محصول در این اندازه‌ها دانست. این دو تقسیم بندی دو نمونه از تقسیم بندی رایج این دسته از آهن آلات به وسیله تکنولوژی ساخت است. تقسیم بندی‌‌های دیگر مانند تقسیم بر اساس موارد موجود در بازار وجود دارد که در دیگر مقالات وب سایت به بررسی دقیق آن خواهیم پرداخت.