قیمت انواع لوله در بازار روز آهن

قیمت لوله

قیمت لوله فولادی بستگی به نوع آن دارد انواع لوله بر حسب کاربرد جنس روش ساخت نوع اتصالات در دسته های مختلف قرار داشته و قیمت متفاوتی دارند. برای خرید لوله فولادی اطلاعاتی نیاز است که هر مصرف‌کننده و خریداری باید آن را بداند در ادامه مطلب به این موارد اشاره می‌کنیم. خواهید دید که دلیل تفاوت قیمت لوله گالوانیزه و لوله مانیسمان در چیست و چرا اینطور نامگذاری شده اند.

لوله به یک مقطع فلزی یا غیر فلزی استوانه ای شکل گفته می شود که سطح آن دایره ای و دو طرف آن باز است ضخامت دیواره های این استوانه طول آن قطر آن و جنس این محصول کاربرد آن را تعیین کرده و قیمت متفاوتی با انواع دیگر دارد. لوله برای انتقال سیالات میعانات گاز ها و در برخی مواقع برای انتقال مواد جامد مورد استفاده قرار می گیرد.احتمالاً اولین تصویری که از دوره در ذهن شما ایجاد می‌شود لوله کشی آب و گاز است که بیشتر از سایر موارد در اطراف خود مشاهده کرده اید. اگر به ظاهر این محصولات دقت کنید متوجه می شوید که تفاوت هایی با هم دارند که البته بر اساس نوع کاربردشان طبیعی است. به طور مثال برای لوله کشی آب از لوله‌هایی فلزی یا پلاستیکی با استحکام و مقاومت بالا است که در مجاورت اکسیژن و رطوبت دچار زنگ زدگی و خوردگی نشود در اثر فشار زمین به راحتی نشکند

قیمت لوله

درون آن رسوب ایجاد نشود و طول عمر و دوام بالایی داشته باشد. در برخی موارد از لوله برای انتقال مواد پتروشیمی نفت و گاز مواد شیمیایی و اسیدی استفاده می شود بنابراین جنس لوله و خواص آن باید به گونه‌ای باشد تا تحت تاثیر مواد شیمیایی و اسیدی دچار فرسایش خوردگی واکنش شیمیایی نشود.

انواع لوله

لوله ها می توانند در دو مدل فلزی و غیر فلزی دسته بندی شوند.

انواع لوله های غیرفلزی

انواع لوله های فلزی

انواع لوله از نظر روش ساخت

لوله درزدار

در سطح این لوله و در امتداد طولی آن محل جوشکاری و درز لوله قابل مشاهده است توجه داشته باشید که در برخی موارد محل جوشکاری را با سمباده و پولیش کاری تمیز و صاف و صیقلی می کنند و به راحتی قابل تشخیص نیست.

برای ساخت لوله درزدار ورق فولادی را خم کرده و لبه های آن را به یکدیگر جوشکاری می کنند.با این روش میتوان انواع لوله درزدار در قطر بزرگ و در سایزهای بالا تولید کرد. اگر مسیر جوشکاری به صورت مستقیم و در طول لوله به شکل خط راست باشد به آن لوله درز مستقیم نیز می گویند. اگر خط جوشکاری و درز لوله در طول آن به صورت مارپیچی و حلزونی به دور لوله پیچیده شده باشد بهبهان لوله اسپیرال میگویند. برای تولید لوله اسپیرال کویل یا رول ورق فولادی در حین باز شدن به شکل لوله تابیده شده و لبه های آن بر روی لایه قبلی قرار گرفته و به صورت حلزونی جوشکاری می شود.

قیمت لوله درزدار معمولاً ارزان تر از قیمت لوله بدون درز است. از لوله درزدار برای لوله کشی آب گاز و در صنایع مختلف استفاده می شود.

لوله بدون درز

درسته این لوله هیچ اثری از جوشکاری و یا در ز وجود ندارد در واقع تمام قسمتهای آن به صورت یک دست و فابریک تولید شده و از خط تولید خارج می‌شود. برای ساخت لوله بدون درس از برق استفاده نمی شود برای اینکار شمش های فولادی مورد استفاده قرار می گیرند و در کوره های ذوب تحت حرارت کشش و عملیات مختلف به لوله تبدیل می شوند. لوله بدون درز لوله مانیسمان نیز می گویند. کیفیت لوله مانیسمان در برابر لوله درزدار بالاتر است. همین موضوع باعث شده تا قیمت لوله مانیسمان بالاتر باشد.

لوله گالوانیزه

لوله گالوانیزه محصولی است که پوششی است فلز روی بر قسمتهای بیرونی و درونی آن قرار گرفته است.برای گالوانیزه کردن لوله پس از ساخت آن را در آن حمام مذاب فلز روی متولد می‌کند و پس از گروه اجازه می‌دهند تا سرد و خنک شود پوشش گالوانیزه باعث می‌شود تا لوله به رنگ سفید در آید به همین دلیل به لوله گالوانیزه لوله سفید نیز می گویند.معمولاً در بازار به ورق گالوانیزه هم ورق سفید گفته می‌شود و روش گالوانیزه کردن آن همانند کاروان نیزه کردن لوله می باشد.

فلز روی نسبت به فولاد و آهن تمایل بیشتری به اکسید شدن دارد بنابراین سریعتر است لایه‌های زیرین دچار اکسیداسیون و خوردگی می‌شود و لایه‌ای از اکسید بر روی فلز ایجاد می گردد این لایه به عنوان محافظ و جان فدا از لایه‌های زیرین در برابر خوردگی و زنگ زدگی محافظت می نماید. گالوانیزه کردن لوله نسبت به تولید لوله فولاد ضد زنگ هزینه کمتری دارد این در حالی است که گالوانیزه از مقدار مقاومت و استحکام نسبتاً بالایی نیز برخوردار است معمولا در شرایطی که لوله  در آب و هوای مرطوب و خورنده قرار می‌گیرد یا برای انتقال آب و فاضلاب و مواردی از این دست مورد استفاده قرار می گیرد بهتر است از دوره ضدزنگ یا پوشش گالوانیزه استفاده شود تا در طی زمان لوله دچار خوردگی و فرسایش و از هم پاشیدگی نشود. قیمت لوله گالوانیزه نسبت هب قیمت لوله استنلس استیل کمتر است.

قیمت لوله

لوله سیاه یا لوله آهنی

اگر در مورد ورق سیاه اطلاعاتی داشته باشید می‌توانید مفهوم لوله سیاه را هم به راحتی درک کنید. در صنعت ورق فولادی ساخته شده از فولاد st۳۷ که تحت فرایند نورد کاری و گرم تولید می شود ورق سیاه یا برق آهن گفته می شود به همین ترتیب لوله فولادی سیاه یا لوله سیاه و یا لوله آهنی به لوله‌های فولادی گفته می شود که از فولاد استیسی و هفت ساخته می شوند و رنگ و ظاهر آنها که در ماد و تقریباً تیره است در صنایعی مثل لوله کشی آب و فاضلاب شرب معمولاً از این لوله استفاده نمی شود قیمت لوله سیاه نسبتا پایین و در دسته لوله های ارزان قرار می گیرد. قیمت لوله فولادی نسبت به جنس آن متفاوت است اما برای محاسبه قیمت لوله باید وزن آن را حساب کنید بنابراین ضخامت لوله طول لوله و ابعاد آن بر قیمت نهایی تاثیر می گذارند برای اطلاع از قیمت لوله فولادی در بازار به صورت روزانه سایت ما را دنبال نمایید