قیمت ورق و خصوصیات انواع آن

قیمت ورق

ورق فولادی از آن دسته محصولات و مقاطع فلزی است که تقریباً تمام صنایع به آن نیاز پیدا می کنند. در کارخانه ها انواع مختلفی از آلیاژهای فولادی و فلزی برای ساخت ورق مورد استفاده قرار می گیرند. ورق به خاطر نیاز صنایع و کاربردهای خاصی که دارد در ضخامت ها و ابعاد متنوعی تولید می شود. این محصول دارای ویژگی های خاصی است که در ادامه به طور مفصل توضیح خواهیم دارد؛ اما قیمت ورق بر اساس نوع آن، کارخانه سازنده، ضخامت و ابعادی که دارد متفاوت است. برخی ضخامت ها و برخی ابعاد آلیاژ های خاصی از ورق فلزی به راحتی در بازار پیدا نمی شوند در حالی که نمونه هایی از آن تقریباً در هر شهری قابل خرید است.

ورق چیست

ورق فلزی محصولی است که به صورت معمولاً چهارگوش تولید می شود و ابعاد و ضخامت آن بسته به کاربردی که دارد متفاوت است. ورق های فلزی که دارای ضخامت کم و به اصطلاح نازک هستند، قابلیت خم شدن و بسته بندی به صورت کویل یا کلاف را دارند. در بازار آهن آلات ورق های فلزی را معمولاً از فلزات پرکاربردی چون آهن، فولاد و آلومینیوم می سازند. استانداردهایی هم برای تولید ورق در سراسر دنیا وجود دارد که در آن در مورد مشخصات ورق تولیدی به طور کامل توضیح داده شده است. برخی صنایع ورق ها را به صورت برش خورده و در ابعاد خاصی استفاده می کنند. اگر این ابعاد جزء ابعاد استاندارد باشد، بسیاری از کارخانه ها ورق های فلزی برش خورده در همان ابعاد و ضخامت ها را از خط تولید خارج می کنند؛ اما برخی صنایع نیاز دارند تا بر اساس نیاز خود ورق ها را برش بزنند. برای این موارد نیز کارخانه ها ورق های تولیدی را به صورت کلاف از خط تولید خارج می کنند تا خریداران و مصرف کنندگان بر اساس نیاز و خواسته خود ورق ها را در طول های دلخواه برش بزنند. ابزارهای زیادی هم برای برشکاری ورق وجود دارد که در میان مقالات همین سایت می توانید در مورد آن ها اطلاعات خوبی به دست آورید.

قیمت ورق

کاربرد ورق آهن رسان چیست

ورق فلزی را از فولاد و آلیاژهای مختلف آن، از آهن و چدن نیز می سازند. شما در بازار آهن آلات می توانید ورق های آلومینیومی، ورق های رنگی آلیاژی و غیره را بیابید. این تنوع به خاطر کاربرد آن‌ها و نیاز صنایع مختلف به وجود آمده است؛ اما ورق ها در چه مواردی به کار برده می شوند؟ به طور خلاصه از این محصولات برای ساخت بدنه خودرو و هواپیماها، برای ساخت لوازم خانگی و اداری، برای استفاده در ساخت آسانسور، پله برقی، سقف های آماده و نیمه آماده، برای ساخت انواع تجهیزات و ماشین آلات صنعتی، برای ساخت لوله و بسیاری از مقاطع فلزی نظیر تیرآهن، نبشی و ناودانی، انواع پروفیل، باری ساخت مخازن آب، نفت و گاز، برای ساخت کوره ها، تجهیزات دریایی و پالایشگاهی و بسیاری از موارد دیگر استفاده می شود. قیمت ورق بر اساس نوعی که دارد، ویژگی ها و ابعاد آن، حتی بر اساس کارخانه سازنده نیز می تواند متفاوت از انواع دیگر باشد.

انواع ورق آهن رسان کدامند

می توان ورق فلزی را بر اساس ویژگی های مهمی که دارد به دسته های مختلفی تقسیم کرد؛ اما چه ویژگی های؟ یکی از مهم‌ترین خصوصیات هر ورق روش ساخت آن است. فرایند تولید ورق به میزان زیادی بر خصوصیات آن تأثیر می گذارد. هر چند جنس ورق نقش اساس در این زمینه دارد. از آنجایی که فولاد به عنوان پرکاربردترین آلیاژ آهن در ساخت محصولات فلزی نقش اساسی دارد، در ادامه مطلب این فلز را بیش از سایز فلزات مد نظر قرار می دهیم. به طور کلی دو روش اصلی برای ساخت بسیاری از مقاطع فولادی وجود دارد. روش نورد کاری یا فرایند نورد که در کارخانه ها و مجتمع های تولیدی برای ساخت محصولات به کار می رود به کمک غلتک ها و برخی از ماشین ها و ابزارها انجام می شود. در نوردکاری فلز را حرارت می دهند و در دمای مورد نظر با عبور دادن آن از میان غلتک های بزرگ و کوچک به شکل محصول نهایی در می آورند. فرایند نورد خود نیز به دو صورت انجام می گیرد. نورد سرد (سرد نورد کاری) و نورد گرم (گرم نوردکاری). مطمئناً قیمت ورق درانواع مختلف آن متفاوت است.

نورد گرم چیست

در نورد گرم ابتدا فولاد (معمولاً شمش فولادی و محصولات پیش ساخته ای مثل شمشال، شمشه و یا اسلب) را حرارت می دهند تا به دمای خمیری و ذوب برسد. در این دما که ذرات فلز قابلیت شکل دهی بیشتر دارند و می توان به راحتی ساختار آن را تغییر دارد، فلز گرم شده را توسط غلتک ها و ابزارهای مختلف تحت کشش و فشار قرار می دهند. به عنوان مثال برای ساخت ورق، معمولاً تختال های فولادی را حرارت داده و تا رسیدن به ضخامت و ابعاد مورد نظر غلتک کاری می کنند. ورق های فولادی که به این شیوه ساخته می شوند به خاطر اینکه تحت فشار و دمای بالا نورد می شوند، هنگام خروج از خط تولید دارا ظاهری کدر و مات و کثیف هستند؛ زیرا فولاد تحت عملیات نورد گرم، ضربه ها و فشارها دچار اکسید و پوسته شدن سطحی می شود. به خاطر ظاهر این ورق ها، آن‌ها را ورق سیاه نیز می نامند.ورق سیاه تولید شده از فرایند نورد گرم را می توان بعداً تحت عملیاتی مثل پولیشکاری، اسیدشویی و ماشین کاری قرار داد تا محصولی با ویژگی های مورد نظر به دست آید.

 

ورق

قیمت ورق سیاه آرشیودر وب سایت آهن رسان  قیمت ورق سیاه قیمت ورق آهن صنعتی قیمت ورق استیل قیمت ورق گالوانیزه قیمت ورق روغنی قیمت ورق رنگی انواع ورق های سیاه قیمت جهانی ورق روغنی در کانال های اطلاع رسانی قیمت آهن رسان قیمت ورق رنگی قیمت ورق روغنی قیمت ورق گالوانیزه قیمت ورق سیاه قیمت ورق گالوانیزه رنگی نمودار قیمت ورق سیاه قیمت ورق سیاه فولاد مبارکه اصفهان آرشیو قیمت ورق سیاه قیمت ورق روغنی فولاد مبارکه در واتساپ آهن رسان قیمت ورق آهن صنعتی قیمت ورق اکسین قیمت ورق سیاه تبریز قیمت ورق گالوانیزه قیمت ورق st52 قیمت ورق رنگی قیمت آهن در سبزوار کانال قیمت پروفیل قیمت آهن رسان  لیست آهن فروش اصفهان قیمت آهن ساختمان سازی قیمت میلگرد در چابهار قیمت آهن رسان  امروز قیمت قوطی آهن  قیمت پروفیل آهن پرایس قیمت هر کیلو آهن امروز قیمت آهن قیمت قوطی آهن کانال قیمت پروفیل قیمت آهن دست دوم قیمت آهن اهواز قیمت ورق سیاه گیلان در وب سایت آهن رسان به نشانی اینترنتی www.ahanresan.ir وجود دارد.

قیمت ورق

نورد سرد چیست

در نوردگرم مشاهده شد که فولاد را بعد از حرارت دهی وارد مرحله غلتک کاری می کنند. به همین دلیل به آن نورد گرم کاری گفته می شود. در نورد سرد کاری بدون اینکه فولاد را گرم کنند، آن را در دمای اتاق توسط غلتک های بسیار قدرتمند شکل دهی می کنند. دقت داشته باشید به خاطر اینکه در این روش به انرژی و فشار زیادی برای فرم دهی و شکل دهی فلزات نیاز است، معمولاً قطعاتی کوچک و خاص را با روش نورد سرد تولید می کنند. از ویژگی هایی این روش تولید قطعاتی با دقت و جزئیات بالا، ظاهری تمیز و مقاوم است. ورق های فولادی که به شیوه نورد سرد تولید می شوند دارای ظاهری براق و صاف و صیقلی هستند، به همین دلیل به آن‌ها ورق روغنی نیز گفته می شوند.ورق هایی که به روش نورد گرم تولید می شوند از نظر خصوصایت مکانیکی و شیمیایی نیز تفاوت هایی با ورق های تولید شده به شیوه نورد سرد دارند. همین تفاوت ها باعث شده تا تفاوت هایی در کاربرد و قیمت ورق در این دو روش وجود داشته باشد.