قیمت انواع ناودانی و ویژگی های آن

تعریف کامل و جامع در مورد ناودانی این است که بگوییم: نوعی پروفیل، که از نورد شمش‌های فولادی و در انواع مختلف: پرسی ، فابریک و نورد گرم و سرد تولید می‌شود. نوعی پرسی از پرس ورقه‌های فولادی در دستگاه رول فرمینگ ساخته می‌شود و نوع فابریک آن از همان ابتدا به شکل ناودانی که شبیه حرف انگلیسی U است، تولید می‌شود. نوع نورد گرم و سرد آن موضوع مورد بحث ما در این مقاله است که به آن می‌پردازیم.

نورد کردن یعنی چه

برای درک بهتر این مطلب لازم است ابتدا بدانیم نورد کردن یعنی چه؟ در صنعت فلز کاری عملیاتی که طی آن ضخامت یک سطح را با اعمال نیروی فشار توسط غلطک کاهش دهند را نورد کاری می‌گویند. معمولا برای موادی به کار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌رود که حالت مومسانی داشته باشند. نورد کردن اولین مرحله ی تولید هر ماده‌ایی است که به محصولات مورد نظر ( ناودانی، نبشی و تیرآهن ) تبدیل می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

قیمت ناودانی

نورد سرد و گرم چیست

این محصول گالوانیزه است. یعنی ورق‌های فولادی با پوششی از روی به جهت افزایش طول عمر و مقاومت بالا پوشیده شده است. برای دانستن تفاوت‌های ناودانی نورد سرد و گرم ابتدا باید با ورق سیاه و نورد سرد و گرم آشنا بشویم و اطلاعاتی را کسب کنیم .

فولاد نورد گرم چیست

نورد کردن ورق‌های فولاد در دمایی بسیار بالا( بالاتر از 900 درجه سیلسیوس یا 1200 درجه سانتی گراد) صورت می‌گیرد. این دما از دمای تبلور دوباره فولاد بیشتر است که در این شرایط شکل دهی آن به صورت ناودانی راحت‌تر و آسان ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر است زیرا انعطاف پذیری این محصول بیشتر است و چون احتیاج به حرارت دادن دوباره ندارد از نورد سرد ارزانتر نیز می‌باشد و حتی برای تولید محصول نهایی از طریق نورد گرم نظارت کمتری برای اندازه و شکل آن احتیاج است . نام دیگر ورق‌‌های نورد گرم، ورق سیاه است .

فولاد نورد گرم در کجا استفاده می‌‌‌شود

محصولات تولید شده از طریق نورد گرم بیشتر برای جاهای صاف مثل میله‌های راه آهن استفاده می‌شود. ناودانی هایی که از این روش تولید شده‌اند بسیار مناسب جوشکاری هستند و به همین دلیل مقاومت بیشتری دارند.

نورد سرد چیست

در واقع می‌توان گفت همان فولاد گرم است ولی مراحل تولید آن طولانی تر است زیرا محصول وارد مراحل سرد شدن و به دمای محیط رسیدن می‌شود و این کار احتیاج به نظارت و دقت بیشتری دارد و به همین دلیل کیفیت کار بهتر است. مراحل سرد شدن شامل: کشش سرد، نورد چرخشی، پولیش و سمباده زن است. ناودانی هایی که از این طریق تولید می‌شوند چند مزیت دارند:

اغلب محصولاتی که از طریق نورد سرد تولید می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند محکم تر از نوع نورد گرم است چون در طی مراحل تولید آن کربن بیشتری استفاده شده است. ولی این موضوع در مورد آبراه نورد سرد اینگونه نیست زیرا نوع سرد را تاب‌کاری میکنند تا مثل نوع گرم آن نرم باشد و این کار از سخت بود آن می‌‌‌‌‌‌‌‌کاهد.

در ساختمان‌هایی که کیفیت کار و استقامت مهم باشد از نوع نورد سرد استفاده می‌‌‌‌‌کنند.

کارخانه فولاد اصفهان در ایران بهترین تولید کننده این محصولات نورد گرم و سرد می‌باشد. به محصولاتی که با روش نورد سرد تولید می‌شوند ناودانی روغنی نیز می‌‌‌‌‌‌‌‌گویند. بیشترین کاربرد این محصول: سازه‌های فضایی، ساخت ماشین آلات، دکل های انتقال نیرو، تجهیزات زهکشی، برج‌های انتقال نیرو، ساخت پل‌ها و … می‌باشد. در آمریکا و اروپا از سال 1946 به بعد این محصول به صورت گسترده در ساختمان ها مورد استفاده قرارگرفته است.

روش های تولید ناودانی نورد سرد آهن رسان چگونه است

به طور کلی برای این محصول سه روش تولید به کار می‌‌‌‌‌‌رود:

آنچه که به روش اول تولید می‌شود معمولا برای سقف‌ها، کف‌ها و پانل‌های دیواری استفاده می‌شود. در این روش گاهی محصول پیچیده ایی تولید می‌شود که نیاز به بیش از 15 نوع غلتک باشد. تولید محصول نهایی با هرکدام از این روش‌ها در قیمت آن تاثیر دارد که در نهایت در قیمت پایانی ساختمان نیز موثر است.

قیمت ناودانی

تفاوت عمده نورد سرد و گرم چیست

با توجه به تعاریفی که ذکر شد، تفاوت اساسی این دو محصول در نوع ماده اولیه آن نیست بلکه در روش تولید آن است و حال می‌توان گفت فولاد نورد گرم چون نیاز به گرمای مجدد ندارد و بی فاصله حرارت می‌بیند، کیفیت پایین‌تری نسبت به نورد سرد دارد ولی در عوض حجم و سایز آن کم نمی‌شود و در نورد سرد، چون مراحل سرد شدن باعث انقباض محصول می‌شود به همین دلیل با تغییر سایز و حجم مواجه می‌شویم که به دقت و نظارت بیشتری احتیاج است.

ناودانی

قیمت ناودانی گالوانیزه  در سایت آهن رسان به نشانی www.ahanresan.irجدول وزن ناودانی اصفهان قیمت ناودانی اصفهان قیمت ناودانی 200 قیمت ناودانی 8  در کانال تلگرامی آهن رسان اصفهان قیمت ناودانی 16 اصفهان مشخصات ناودانی قیمت ناودانی تبریز  قیمت ناودان گالوانیزه قیمت ناودانی اصفهان قیمت ناودانی 200 قیمت ناودانی شیروانی قیمت ناودانی 16 اصفهان جدول وزن ناودانی اصفهان قیمت ناودانی 8 اصفهان قیمت ناودانی 10 سبک جدول وزن ناودانی اصفهان در پیج اینستاگرام آهن رسان  قیمت ناودان گالوانیزه قیمت ناودانی 16 اصفهان قیمت ناودانی 10 سبک قیمت ناودانی 6 قیمت ناودانی 5 قیمت ناودانی مشهد قیمت ناودانی 4 قیمت آهن در سبزوار قیمت آهن رسان لیست آهن فروش اصفهان قیمت آهن اصفهان شماره تلفن اهن الات اصفهان انواع ناودانی سبک اخبار لحظه ای آهن رسان  بازار بزرگ آهن اصفهان است.

قیمت ناودانی آهن رسان

آبراهایی که با روش نورد سرد تولید می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند انعطاف کمتری نسبت به نوع گرم دارند و برای شکل دادن آن احتیاج به نیرو و قدرت بیشتری است. ویژگی مثبت دیگر آبراه نورد سرد این است که روغن کاری به راحتی روی آن صورت می‌گیرد که باعث زیبایی بهتر سازه می‌شود. در واقع می‌‌‌‌‌‌‌‌توان گفت ناودانی‌هایی که از ورق روغنی تهیه شده‌اند برای ساختمان‌هایی استفاده می‌شود که شکل ظاهر و نما اهمیت دارد ولی برای استحکام بیشتر باید نوع گرم آن استفاده شود. محصولات نورد سرد سبک تر هستند و امکان حمل و نقل آنها راحتر است.قیمت این دو نوع محصول پرکاربرد با هم متفاوت است. جنس، اندازه و ابعاد، روش تولید و کارخانه ساننده آن عواملی هستند که در تعیین قیمت آن موثر است. از کارخانه‌های مهم تولید این محصولات می‌توان: فولاد اصفهان، شکفته یزد، فایکو و ناب را نام برد.